Welcome to the new dese.mo.gov. We hope you enjoy the new and improved website, and we welcome your feedback.

Agricultural Education - MVATA District Area Officers

You are here

District MVATA Officers Area MVATA Officers
Northwest District
President: Nicki Honan - South Nodaway
Vice Pres.: Chris Henderson - Gallatin
Secretary: Chuck Wilson - East Buchanan
Treasurer: Leda Schreiner - Chillicothe
Area 1
President: Philip Doty - Northeast Nodaway
Vice Pres.: Michael Stephenson - Mid-Buchanan
Secretary: Joni Fields - Fairfax
Treasurer: Lindy Holt - South Holt
Area 2
President: Rebecca Steinhoff - Grundy Co
Vice Pres.: Deborah Swafford - Albany
Secretary: Lance Martin - Chillicothe
Treasurer: Chris Henderson - Gallatin
Northeast District
President: Jason Davis - Bowling Green
Vice Pres.: Lori Lewis - Centralia
Secretary: Angie Hamlin - Lewis County
Treasurer: Jason Vandivort - Elsberry
Reporter: Stephanie Eckler - Paris
Area 3
President: Jenny Bradley - North Shelby
Vice Pres.: Samantha Foster - Linn  County
Sec./Treas.: Leslie Taylor - Canton
Area 4
President: Cayanne Storm - Northwestern
Vice Pres.: Teresa Briscoe - Keytesville
Secretary: Amanda Bowling - South Callaway
Treasurer: Doug Chambers - Fayette
Area 5
President: Bill Capps - Louisana
Vice Pres.: Taryn Dameron - Van Far
Secretary: Matt McCrory - Troy
Treasurer: Heather Christine - Monroe City
Central District
President:  Doug Henke - Boonville
Vice Pres.: Adam Bieri - California
Secretary: Jason Dieckhoff - Cass Career Center
Treasurer: Callie Dobbins - Marshall
 
 
Area 6
President: Zach Crews - Slater
Vice Pres.: Adam Brock - Richmond
Secretary:  Don Honeycutt - Orrick
Treasurer: Brent Niemeyer - Sweet Springs
Area 7
President: Brian Gillis - Rich Hill
Vice Pres.: Luke Jennings - Warrensburg
Secretary: Megan Dohrman - Sherwood
Treasurer: Sarah Lieber - Appleton City
Area 8
President: Gary Reichel - Eldon
Vice Pres.: Matthew Bax - Smithton
Secretary: Crystal Hardy - Lincoln
Treasurer: Nathan Hardy –  Green Ridge
Southwest District
President: Jared Jeffries - Jasper
Vice Pres.: Angel Roller - Seneca
Secretary: Kyle Whittaker - Marshfield
Treasurer: Charlie Jo Epperly - Crane
Reporter: Stan Coday - Mansfield
Area 9
President: Lee Ann Fent - Carthage
Vice Pres.: Travis Wait - Bronaugh
Secretary: Sara Abbott - Greenfield
Treasurer: Allie Runnels - Liberal
Reporter: Kelli Nolting - Carl Junction
Area 10
President: Joey Stokes - Pleasant Hope
Vice Pres.: Josh Toops - Lebanon
Secretary: Mary Ann Keck – Pleasant Hope
Treasurer: Jim Phillips – Stockton
Area 11
President: Jeff Rush - Sarcoxie
Vice Pres.: Emily Hutton - McDonald Co.
Secretary: Kelin Kruse - Cassville
Treasurer: Jennifer Thogmartin – Neosho
Area 12
President: Tommy Scrivner - Fordland
Vice Pres.: Tyler Fox - Galena
Secretary: Brian Leiby - Marionville
Treasurer: Jayson Shriver – Logan-Rogersville
South Central District
President: Robert Richter - Sullivan
Vice Pres.: Jay Hale - West Plains
Secretary: Sarah Ross - St. James
Treasurer: Alicia Corson-Peters – Fatima
Reporter: Dustin Braschler - Thayer
Area 13
President: Chris Sinning - Norwood
Vice Pres.: Keeland Nix - Mtn. Grove
 
Secretary: Debbie Wommack - Licking
Treasurer: Tonya Jedlicka - West Plains
Area 14
President: Randy Stockstill - Vienna
Vice Pres.: Doug Ridder - Hermann
Secretary: Chris Dunard - Washington
Treasurer: Travis Kramme - Sullivan
Reporter: Jennifer Hawksings - Linn
Southeast District
President: Charles Barker - Twin Rivers
Vice Pres.: Jim McCormack - Jackson
Secretary: Kathryn Clark - Poplar Bluff
Treasurer: Tom Mooney – Fredericktown
Reporter:  Alissa Swindell - Delta
Area 15
President: Hannah Fritsche-Donze - Ste. Genevieve
Vice Pres.: Jeff Scherer - Kelly-Benton
Secretary: Allisa Swindell - Delta
Area 16
President: Kathryn Clark - Poplar Bluff
Vice Pres.: Jerrod Lawrence - Couch
Secretary: Jarvi Reed - Alton
Treasurer: John Osborn - Holcomb
Reporter: Ellen Amos - New Madrid